طراحي و ساخت دستگاه ریشه باف

چکيده

نبود نتايج تجربي در رابطه با نيروهاي وارد بر  سيستم‌ها يکي از مشکلات عمده در زمينه طراحي و ساخت سيستم‌ها و سازه هاي پيچيده است، زيرا بدون اين نتايج نمي‌توان طراحي درستي براي سيستم انجام داد. به همين منظور در بسياري از علوم قبل از ساخت نمونه اصلي، مدل‌هايي از آن در مقياس‌هاي کوچکتر ساخته ميشود و سپس به انجام آزمایش‌هاي مورد نظر بر روي اين نمونه مي‌پردازند و با استفاده از نسبت مقياس مدل به نمونه اصلي، نتايج آزمایش انجام گرفته بر روي مدل را به مقدار واقعي آن تعميم مي‌دهند. به اينصورت مي‌توان نيروهاي واقعي وارد بر نمونه اصلي را محاسبه کرد، و طراحي مناسب با شرايط کاري سيستم مورد نظر انجام داد.

مقدمه

صنایع نساجی در کشورهای توسعه یافته از دیرباز نقش تعیین کننده ای در رشد و شکوفایی صنعتی آنها ایفا نموده است، بگونه ای که این کشورها بخشی از موفقیتهاس خود را مدیون گسترش این صنعت در مراحل اولیه صنعتی شدن می دانند. انقلاب صنعتی با ماشینی شدن تولیدات منسوجات آغاز شد و صنعت نساجی به دلیل ماهیت و ویژگیهای خاص خود زمینه رشد سایر صنایع را فراهم آورد.

در ایران نیز صنعت نساجی از قدمت طولانی برخوردار بوده و یکی از مهمترین بخشهای اشتغال زا است. به ویژه در شرایط کنونی کشور که رفع بحران بیکاری و افزایش درآمدهای غیر نفتی از اولویت های دولت است می توان با توجه ویژه به این بخش و گسترش تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده آن از واردات آن جلوگیری و در صدد رفع نیاز های این صنعت قدمی بزرگ برداشت.

در همین راستا شرکت مهرآفرینان هدف سپاهان در سال 1398 با تمرکز بر روی ماشین آلات مورد استفاده در این صنعت سعی در طراحی و ساخت این ماشین آلات نموده است و در گام نخست با نیازسنجی در زمینه تولید محصولات روسری و شال و ترمه به این نتیجه دست یافت که نیاز فعلی این بخش ماشینی می باشد که در مراحل پایانی بافت و پس از تکمیل اقدام به ریشه بافی و یا به عبارتی تاباندن ریشه برای پارچه نماید. در همین جهت در این گزارش مراحل این نیاز سنجی و طراحی و ساخت آن و دیگر موارد از جمله موارد اقتصادی به اجمال بیان می گردد.

معرفی دستگاه

دستگاه ریشه باف شال و روسری و ترمه یک دستگاه نیمه اتوماتیک می باشد که توسط یک اوپراتور مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه جهت ریشه زنی در انتهای پارچه های روسری ، شال ، ترمه و دیگر پارچه هایی که نیاز به ریشه در انتهای بافت خود جهت تزیین و یا عدم باز شدن بافت را دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه دستگاه

 اولین نمونه ریشه بافی همزمان با ابداع پارچه جهت جوگیری از باز شدن تار و پود پارچه ابداع گردیده است. تا قبل از انقلاب صنعتی اروپا تمامی ریشه های مورد نیاز در صنعت پارچه بصورت دستی صورت می پذیرفت. با ابداع انواع ماشین آلات در دوران انقلاب صنعتی ماشین الات مختلفی نیز جهت دوخت انتهای پارچه جهت جلوگیری از باز شدن تار و پود پارچه مورد استفاده قرار گرفت ولی به جهت ن.ع تابیدن ریشه دستگاه های خاصی برای این منظور طراحی و تولید نگردید و بیشتر باز هم بصورت دستی این پروسه انجام می پذیرفت.

اولین نمونه های دستگاه های ریشه باف در دهه 1900 اولین نمونه های این نوع ماشین آلات جهت بافت در زمینه فرش طراحی و ساخته شد. اولین نمونه دستگاه ریشه باف نیز در سال 1953 جهت ریشه بافی پارچه ابداع گردید ولی به جهت مشکلات و تنوع پارچه ها کابرد زیادی نداشت. هم اکنون با توجه به نوع پارچه و عرض و تعداد تار در طول پارچه ماشین های متنوع تمام و نیمه اتوماتیک مختلفی طراحی و ساخته شده است که هر تولید کننده ای با توجه به نیاز خود اقدام به سفارش و یا خرید دستگاه می نماید.

ایران در زمینه تولید ماشین آلات صنعت نساجی بسیار ضعیف بوده است و همیشه از زمان رضاخان که اولین نمونه ماشین آلات صنعت نساجی وارد کشور شده است به عنوان وارد کننده این ماشین آلات شناخته می شود و هم اکنون نیز اکثر ماشین آلات مورد استفاده در این صنعت وارداتی بوده و تنها شرکت های محدودی همانند شرکت مهر آفرینان هدف سپاهان اقدام به تولید قطعات مصرفی این ماشین آلات نموده است.

شرکت مهرآفرینان هدف سپاهان برای اولین بار اقدام به طراحي و ساخت دستگاه ریشه باف در کشور نموده است و امیدوار از با تکمیل آن به یک ماشین تمام اتوماتیک بتواند گامی در تولید ماشین الات صنعت نساجی در کشور بردارد و از واردات آن و خروج ارز به کشور جلوگیری نماید.

دستگاه ریشه باف شال

تشریح دستگاه

دستگاه ریشه باف شال و روسری و ترمه یک دستگاه نیمه اتوماتیک می باشد که توسط یک اوپراتور مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه جهت ریشه زنی در انتهای پارچه های روسری ، شال ، ترمه و دیگر پارچه هایی که نیاز به ریشه در انتهای بافت خود جهت تزیین و یا عدم باز شدن بافت را دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

اصول و قواعد بکار رفته در طراحی مکانیزم را می توان به چهار دسته­ی زیر تقسیم نمود :

1.ابعاد و محدودیت­های حرکتی

2. انواع مکانیزم­های ایجادکننده­ی حرکت خطی

3. استفاده­ی کمتر از تجهیزات و بتبع هزینه کمتر

4. سادگی مکانیزم برای ایجاد حرکت

شرکت تولیدی مهر آفرینان هدف سپاهان

طراحی و تولید قطعات صنعت نساجی و ماشین آلات مربوطه

پیج اینستاگرامی شرکت